"Életmentés Miskolcon: egy futár élesztette újra a férfit”, „Teniszezők mentettek életet Miskolcon”, „Kocsiban lett rosszul egy férfi, a miskolci rendőrök mentették meg az életét”. Ilyen és hasonló szalagcímekkel lehetett az elmúlt időszakban is több alkalommal találkozni a különböző helyi és országos sajtótermékekben.
Általában a közlekedési balesetek, a sportpályákon történő életmentések kerülnek a címlapokra, és kavarnak nagy visszhangot, de a hétköznapokból is nagyon sok hőst említhetnénk meg, akik nem féltek segíteni és megmentették embertársaik életét. Mindezek folyamatosan rávilágítanak a társadalmi elsősegélynyújtás népszerűsítésének fontosságára.
A statisztikai adatok szerint évente 7-8 ezer ember hal meg hirtelen szívhalál következtében, ez az egyik leggyakoribb halálozási ok ma Magyarországon. Ha azonban a környezetükben lévők megpróbálnák az újraélesztést, akár 5 ezren is életben maradhatnának. Egyes források szerint négy millió autó van Magyarországon, legalább ennyi jogosítvány, vagyis ezerből legalább négyszáz ember van tisztában az újraélesztés menetével, mégis ezer emberből mindössze tizenheten tudnak és mernek is segíteni. Azaz a magyarok többsége nem mer elsősegélyt nyújtani, pedig elméletben már megismerte az újraélesztés technikáját. Ha gyorsan reagálnánk, és az összeesés utáni pillanatokban azonnal megkezdenék az újraélesztést, évente több ezer magyar ember életét lehetne megmenteni.
Az ismeretek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, ezért kell már az iskolai oktatásban is szerepelnie. A diákévek alatt tanultakat pedig feleleveníthetjük a jogosítvány megszerzéséhez szükséges, a magyar Vöröskereszt B.-A.-Z. Megyei Szervezet keretében megtartott közúti elsősegélynyújtó tanfolyamokon, de részt vehetünk akár szervezett lakossági oktatóprogramokon is, hiszen a megszerzett ismeretek a mindennapi életben is jól használhatóak egy esetleges rosszullétnél, balesetnél. És ez mind egy célt szolgál: legyünk képesek cselekedni laikusként is, tudjuk stabilizálni a bajba jutott ember állapotát, amíg meg nem érkezik a szakszerű segítség.
Napjainkban minden ember kerülhet olyan helyzetbe, hogy szüksége lehet az elsősegélynyújtási ismeretekre, mellyel nemcsak idegenek, de családtagjaink életét is megmenthetjük. Ezért szánjunk rá néhány órát az iskolában, a munkahelyen, vagy gépkocsivezetőként, és sajátítsuk el, vagy elevenítsük fel az alapvető elméleti ismereteket, valamint gyakorlati fogásokat, hogy tudjunk és merjünk segíteni, ha szükséges. Vegyük komolyan!
Cikk: Édi, kép: internet