Budapesten, 1887. május 10-én Kresz Géza fővárosi kerületorvos lendületes kezdeményezésére megalakult az első Önkéntes Mentőegyesület, melynek célja az volt, hogy segítséget nyújtson a bajba jutottaknak és sürgősségi helyzetekben segítse az embereket.
Ez az esemény egyúttal megadta az alapját annak a hagyománynak, mely ma már évről évre megünneplésre kerül: minden évben május 10-én ünnepeljük a magyar mentők napját, emlékezve azokra, akik életeiket kockáztatva másokért állnak ki.
Az Országos Mentőszolgálat megalakulása, 1948, mérföldkő volt a magyar mentés történetében. Ekkor vált a mentés állami feladattá, és az országos szintű koordináció megteremtésével hatékonyabbá vált a segítségnyújtás rendszere. Az Országos Mentőszolgálat azóta is elkötelezett a legmagasabb szintű segítségnyújtás mellett, és folyamatosan fejleszti működését annak érdekében, hogy minél gyorsabban és hatékonyabban tudjon reagálni a sürgősségi helyzetekre.
Az elmúlt évtizedek során a mentés területén számos fejlődés történt, technológiai és orvosi újítások segítik a mentőszolgálatok munkáját. Az Országos Mentőszolgálat nemcsak a mentőegységek irányítását látja el, hanem kiemelten fontosnak tartja a szakemberek képzését és az oktatást is. Az oxigéntechnika, azaz a mentéstan területén végzett oktatások és képzések révén biztosítják, hogy a mentőszolgálatok munkatársai mindig naprakészek legyenek a legújabb módszerek és eljárások tekintetében.
Fotó: Országos Mentőszolgálat