Nem mindennapi felfedezés borzolta a kedélyeket Miskolcon, amikor egy helyi lakos a közösségi médiában osztott meg képeket egy megfagyott skorpióról. A hideg időjárásban merevre dermedt ízeltlábú látványa joggal keltett meglepetést, hiszen Magyarországon a skorpiók nem honosak. A kérdés adott: hogyan kerülhetett ide?
Természetes úton érkezett vagy valaki elengedte?
Mivel a Kárpát-medence klímája nem kedvez a skorpiók tartós megtelepedésének, a legvalószínűbb magyarázat, hogy a kis állat nem természetes úton jutott Miskolcra. Két fő lehetőség merül fel:
Lehetett-e „potyautas”?
Előfordulhat, hogy a skorpió egy távoli országból érkezett „potyautasként”. A melegebb éghajlatú területekről érkező gyümölcs- vagy faáruk között időnként megbújnak különféle egzotikus állatok. Nem lenne példa nélküli, hogy egy skorpió például déligyümölccsel vagy dísznövénnyel érkezzen az országba, majd valahogy kijusson a szabadba.
Veszélyes lehetett volna?
A legtöbb terráriumban tartott skorpiófaj csípése nem halálos, inkább egy darázscsípéshez hasonló fájdalmat okoz. Azonban, mivel a közösségi médiában megosztott képek alapján nehéz beazonosítani a fajt, nem lehet kizárni, hogy akár egy erősebb mérgű példányról volt szó.
Mi a tanulság?
Ez az eset ismét rámutat arra, hogy az egzotikus állatok tartása nagy felelősséggel jár. Aki ilyen állatot választ kedvencként, annak biztosítania kell a megfelelő körülményeket, és semmiképp sem szabad a természetbe engednie őket.
A rejtélyes miskolci skorpió története valószínűleg egy házi kedvenc szökésének vagy felelőtlen gazdája döntésének következménye. Bár az állat már nem jelent veszélyt, a jelenség elgondolkodtató: vajon hány egzotikus állat kóborol még észrevétlenül a magyar városokban?
Frissítés: Mégsem igazi skorpió!
Cikkünk megjelenése után az eredeti Facebook-poszt szerzője megkereste szerkesztőségünket, és tisztázta a helyzetet:
„Kedves Miskolc Aktuál!
A skorpiós posztot töröltem, mert kiderült, hogy valójában egy játékfigura volt. Miután kiolvadt, egyértelművé vált, hogy nem igazi. Kérem, töröljék vagy módosítsák a posztot. Természetesen elméletileg valódi is lehetett volna, hiszen egzotikus gyümölcsök között megbújhat skorpió, de ebben az esetben szerencsére téves információ terjedt el.”
Bár a történet végül nem egy valódi állatról szólt, az eset jól mutatja, milyen könnyen félrevezethet egy látványos kép a közösségi médiában. Egyúttal továbbra is érdemes figyelni az egzotikus állatok esetleges megjelenésére, hiszen, mint a korábbi cikkben is említettük, nem kizárt, hogy időnként valódi skorpiók is felbukkanhatnak importált áruk között.
Fotó: K. Tünde (Facebook)