Meteorológiailag különleges nap volt a Bükkben. Zord nap volt.
Egy kis meteorológiai ínyencség a Bükk-fennsíkról: mínusz 11 fok alatti hőmérséklet és zivatar ugyanazon a naptári napon, március 5-én a Mohos-töbörben – írták közösségi oldalukon. Zord nap volt a Bükkben.
Március 5-én éjjel szélcsend, a kora délutáni órákban nyugati-dél-nyugati irányú légáramlás jellemezte az Észak-magyarországi középhegység térségét. Ennek köszönhetően a Bükk-fennsíki töbrökben, így a Miskolci Egyetem-Földrajz-Geoinformatika Intézet által monitorozott Mohos-töbörben is kiépült a hőmérsékleti inverzió, köszönhetően az éjszaka során kedvezően alakuló kisugárzási körülményeknek. A léghőmérsékleti görbe menete enyhén zavart (időszakos felhőzet általi visszasugárzás) kategóriába sorolható. A Mohos-töböraljban, felszín felett 2 méterrel rögzített léghőmérséklet -11,6 Celsius fokig süllyedt.
A napfelkeltét követően 11 óra 30-kor +13,5 Celsius fokon állt be a napi maximum. Így ugyanazon a napon -10 Celsius fok alatti és +10 Celsius fok feletti tartományban ingadozott a Mohos-töbör léghőmérséklete. De itt még nem volt vége a napnak. A Bükk-hegység által a dél-nyugati irányból áramló légtömegekre kényszerített emelő hatásnak köszönhetően, a kora délutáni órákban zivatarcella pattant ki a fennsík felett. Ebből 5-10 milliméter csapadék hullott, a keleti-fennsíkon a nagyobb mennyiség. A zivataresemény közben több mint 10° Celsius fokot csökkent a hőmérséklet.
A zord-zivatar nap kombináció a fennsíkon több helyen is létrejött. Egy ilyen nap jól jellemzi, mennyire különleges hely a Bükk-fennsík és milyen markáns változások történhetnek egy napon belül a fennsík dolináiban.
Többször írtunk már arról, hogy a Mohos-töbör milyen különleges. 2023-ban a legalacsonyabb hőmérséklet megközelítette a mínusz 30 Celsius fokot. A Bükkben található Mohos-töbör hűs aktualitásairól időről időre beszámolunk, ám sok más sajtóorgánum is felkapta a témát.
Az egész Zsidó-rét és környezetének legmélyebb pontja a Mohos-töbör, ami a Bükk-fennsík legnagyobb töbre. Ez is szigorúan védett természeti érték, amit egyébként tilos megközelíteni. Itt végez méréseket Dobos András a Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézetével közösen.
Forrás: Heol, Fotó: Csendes Pihenő/YouTube